Napísali o nás

Petržalské noviny
5.3.2010

Občianske združenie Pre radosť vzniklo v roku 2001. Jeho členovia však spolu organizujú mimoškolské aktivity pre deti už od roku 1994. Spočiatku bolo ťažiskom práce organizovanie výhradne letných táborov, neskôr sa však činnosť rozšírila aj na prípravu voľnočasových aktivít počas školského roku.

Zámerom všetkých aktivít je zmysluplné vypĺňanie voľného času detí a mládeže. Aby sa členovia tohto združenia mohli svojím aktivitám venovať profesionálne, zahrnuli do svojej činnosti aj školenia a tréningy mladých ľudí, ktorí by sa animátorskej práci radi venovali. Tým rozširujú aj personálnu základňu OZ, ktoré sa tak každým rokom rozrastá.

Občianske združenie orientuje pozornosť predovšetkým na študentov posledných dvoch ročníkov stredných škôl a tiež na vysokoškolákov, ktorým robí práca s deťmi radosť a majú chuť na sebe popracovať, niečo zaujímavé sa naučiť. Na nových animátorov čakajú potom miesta táborových vedúcich a praktikantov, kopa zábavy a zaujímavých zážitkov, ale najmä úsmev na tvárach detí.

Jednotlivé časti školenia sú zamerané na základy animácie, kreativity a jej využitia, prvú pomoc a bezpečnosť práce, komunikačné zručnosti, alternatívne riešenie konfliktov, spôsoby samostatnej a tímovej práce, detské reálie a proces vývinu, ale tiež na šport a tanec, tvorivé dielne a animačnú prax.
Absolvent školenia je schopný vypracovať, pripraviť a zrealizovať animačný program pre rôzne vekové skupiny detí. Vie samostatne pracovať, dokáže sa však aj bez problémov zapojiť a zúčastniť na tímovej práci. Získa plnohodnotnú výbavu na prácu animátora voľného času. Mladí nadšenci majú v OZ Pre radosť dvere otvorené. Kontakt: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. , 0905 706013.

Článok v novinách >>


Petržalské noviny
datum

Členovia neziskového občianskeho združenia "Pre radosť" vytváraju úsmev na tvárach detí a ich spokojných rodičov už viac ako deväť rokov. V táboroch a počas mimoškolských aktivít sa medzi deťmi a vedúcimi vytvárajú nerozlučné priateľstvá, ktoré po tábore pokračujú intenzívnymi stretnutiami, listami, SMS-kami a veľmi často vyústia do ďalšieho spoločného tábora.

Cieľom združenia Pre radosť nie je zarábať na pobytoch zúčastnených detí v tábore, ale zabezpečiť im príjemne strávené chvíle v kolektíve prostredníctvom kvalitného programu za čo najprijateľnejšie ceny. O tom svedčí aj fakt, že tábora sa každoročne zúčastňujú aj deti zo socialne slabších a rozvrátených rodín. Už pár rokov funguje spolupráca s odborom sociálnych vecí Miestneho úradu Bratislava Nové Mesto a tento rok sa začala spolupráca aj s Miestnym úradom Bratislava Petržalka, prostredníctvom ktorého si deti aj z tejto časti Bratislavy užili tábor Pre radosť. Najmä deti z týchto rodín vedia najlepšie oceniť dobré slovo, pohladenie, úsmev, či spoločne strávený čas, čo nám mnohonásobne vracajú späť. Tieto spoločné zážitky pretrvávajú veľmi dlho a zanechávajú príjemnu stopu v každom z nás.

Toto leto sa tábor Pre radosť uskutočnil v krásnej prírode pri obci Prašník pri Piešťanoch. Dni plné slnečných lúčov občas popretkávané aj kvapkami dažďa boli nabité skvelým programom. Športové hry, hry na lúkach a aj v nočnom lese striedali bláznivé aquaparty, nafukovacie atrakcie a autíčka. Večerné táboráky sa ozývali spevom, originálne diskotéky zvŕtali na parkete všetkých tanečníkov. UFO deň, hľadanie pokladu, Pevnosť Prašník je len pár názvov hier, v ktorých si táborníci preverili svoju fyzickú aj mentálnu zručnosť. Nezabudnuteľný zážitok mali deti zo stanovania na skale, kde pod hviezdnou oblohou snívali svoje detské sny. Možno aj sny o budúcoročnom tábore Pre radosť.

 

Úlohu vedúcich v OZ Pre radosť nezastupujú náhodní študenti, ktorí si chcú cez leto privyrobiť. Je to stabilný tím starostlivo vybraných, školených a zohratých ľudí, ktorí venujú deťom svoje osobné voľno, bez nároku na odmenu. Nielen v tohtoročnom tábore boli praktikantmi a vedúcimi aj ľudia, ktorí sa tábora Pre radosť zúčastnili už v začiatkoch jeho existencie ako deti. Ich detské zážitky a nadšenie pre dnešné deti je tým potrebným, čo tvorí základ úspešného a nezabudnuteľného tábora. Jedinou pridanou hodnotou, na ktorej nám záleží sú krásne zážitky detí, ktoré sú aj našim skutočným obohatením.


www.oknainternetu.sk
PRE RADOSŤ všetkým

Ako sme si v relácii ukazovali, radosti si na internete naozaj nájdete veľa. Ale nestáva sa často, že si nájdete radosť, o ktorú sa nemusíte podeliť iba s počítačom a v danom momente, ale napríklad aj neskôr so svojimi kamarátmi alebo priamo v netradičnom letnom tábore. 

Občianske združenie Pre radosť, ktorého cieľom je zanechávať na detských tvárach radosť a úsmev, tvoria mladí nadšení vysokoškoláci, ktorí pre Vás na svojej WEB stránke pravidelne každý týždeň pripravujú aj zbierku táborových hier a návodov ako tieto hry hrať. Presvedčte sa sami a prípadne im pošlite vlastnú hru, ktorú ste kedysi so svojimi kamarátmi hrávali.


www.agent.sk

Čas letných prázdnin je už nenávratne za nami a všetci školopovinní zasadajú do školských lavíc. Nastávajú povinnosti nielen pre rodičov, ale hlavne pre ich ratolesti. Otázka znie: Je vaše dieťa dostatočne oddýchnuté a pripravené na školské povinnosti, ktoré ho čakajú? Bude dosahovať dobré výsledky alebo skôr horšie. Otázky podobného charakteru si musí položiť každý rodič, ktorému úspech svojich detí nie je lahostajný. Presedelo Vaše dieťa podstatnú časť prázdnin za obrazovkou počítača, či televízie alebo svoj voľný čas využilo o niečo rozumnejšie - aktívnym oddychom a pohybom na čerstvom vzduchu?

Tú druhú alternatívu, čiže aktívne trávenie voľného času a pobyt na čerstvom vzduchu vám a hlavne vašim deťom ponúka občianske združenie Pre radosť. Skupina mladých ľudí - vysokoškolákov s entuziazmom a dobrým vzťahom k deťom. Toto občianske združenie je jednou z mála organizácií na Slovensku, ktoré ponúkajú tábory pre deti v rámci Slovenska, za "dobrú cenu". Naviac sa postarajú o to, aby sa vaše deti počas prázdnin nenudili. Postarajú sa o tie najkrajšie zážitky pre vaše deti, nasmerujú ich na pozitívne životné hodnoty a naučia vzájomnej tolerancii a spolupráci. Majú na to osvedčený recept. Tým receptom je denný, bohatý táborový program, ktorý vaše deti presvedčí o tom, aby sa na letný tábor tešili už teraz.

Po obsahovej a formálnej stránke je na tom tento web relatívne dobre, pretože spĺňa to, čo sa od neho očakáva. Môžete si prezerať rozsiahle fotogalérie z jednotlivých táborov a dokonca tie fotografie, ktoré sa Vám páčia a na ktorých sú vaše ratolesti, si jednoducho môžete dať vyvolať a nechať zaslať na vašu adresu. Alebo dať napáliť kompletnú kolekciu fotografií na jedno CD za dobrú cenu.

Nie každá organizácia takéhoto typu sa môže prezentovať na Internete spôsobom, akým to robí Občianskemu združenie Pre radosť. Tým, že dala o sebe vedieť aj na webe, rozšírila svoju pôsobnosť a umožnila deťom, aby mohli komunikovať navzájom formou chat-u a aby sa v neposlednom rade mohli podeliť o svoje zážitky aj s inými deťmi.


Časopis HUMANITA, číslo 9/2001; autor: Alžbeta Krajníková  
Ako dať deťom radosť


Radosť je stav duše, nálada, ktorá prežiari  krátke chvíle a povýši ich na nezabudnuteľné. Raz zaplaví človeka
náhle, akoby sama od seba, inokedy ju nevyvolajú ani veľké dary, či  okázalé gestá.

Ktovie, ako si rozdávanie radosti predstavovala skupina študentov a  mladých absolventov vysokých škôl,keď si svoje združenie nazvali tak  sviežo: Pre radosť. Komu pre radosť? Samozrejme deťom, pre ktoré už  niekoľko rokov pripravujú letné tábory s neobyčajnou atmosférou. A pre  radosť vlastnú, lebo by to nerobili, keby to aj ich netešilo. Práve v  tom vzájomnom radostnom iskrení medzi deťmi a dospelými je celé  tajomstvo neobyčajnosti. Všetky tábory sú totiž v peknom prostredí,  niekde medzi lesom, lúkou a potokom, prinášajú zmenu domáceho  stereotypu za sladkú slobodu obliekať (alebo aj neobliekať) si, čo prvé  padne do ruky, intenzívne nové kamarátstva, táboráky a žiarivú nočnú  oblohu, ktorú v meste nikdy nevidno. Ale tú pravú táborovú atmosféru  vytvára predovšetkým správny program a správny tím vedúcich, ktorý deti vníma ako rovnocenných partnerov, od prvej chvíle ich strhne a udrží v  radostnom očakávaní počas celého pobytu. V takomto tábore - na  najkrajšej lúke v osrblianskej doline, v rekreačnom zariadení Poniklec  - prežilo tohtoročné horúce augustové dni viac ako 150 detí z celého  Slovenska.

Náš, naši, našim
Ranný chlad ešte nezaliezol do hory, keď spred  chaty odklusala skupinka veľkých i malých na ranné cvičenie. Nie  všetci, len koho to baví. Kto vydrží ráno cvičiť počas všetkých dní,  získa bobríka Ranostaja, vedúca Maťa si to starostlivo značí. Velké  baby dospávajú včerajšiu skúšku odvahy. Nad táborom, na lesnej ceste,  nevidno v noci nič, len tmu, ale zato počuť každé prasknutie konára. Za bobríka Nebojsu tam odstáli hodnú chvíľu osamote a ani raz nesmeli  zakričať na vedúceho Ruda. Aj chalani ráno cvičia, doobeda ich čaká  futbal so súpermi zo susednej chaty. Malé baby budú mažoretky,
dohovárajú si oblečenie a heslá, ktorými budú povzbudzovať "našich".  Silné povedomie spolupatričnosti je jedným z pilierov, na ktorom tábory  Pre radosť stavajú. Deti sú síce podelené v oddieloch podľa veku, ale v  súťažiach a hrách sú veľkí v skupinách s malými, silnejší podržia slabších, lepšie sa pritom spoznajú a zblížia. Veľkí - podobne ako to  býva v rodinách - sú akýmisi pomocníkmi vedúcim, podieľajú sa na  príprave programu, preberajú vedúcu úlohu v skupine. Tak akosi, sami od  seba, počas táborov v predchádzajúcich rokoch vyrástli "naši"  praktikanti a už aj vedúci, Slávka a Mirec.  Spolupatričnosť premyslene podporujú všetky prvky táborového života. Od prvého večera všetci ako jeden reagujú na táborové heslo, zhromažďujú  táborové peniaze (v Ponikleci platí ako mena jeden PON), ktoré  investujú počas táborovej dražby, maľujú táborové zástavy (každý oddiel  svoju), píšu si lístočky do táborovej pošty. Kto by nepodľahol  presvedčeniu, že taký tábor je "náš"? Vedúci to tak cítia a pre svoj  tábor chcú mať všetko super: diskotéku na profesionálnej úrovni a so  svetelnými efektami, karaoke ako v Japonsku, karneval ako v divadle,  všetky hry nafotografované a nafilmované... Každý z tímu, rokmi  zohratého, vnáša do tábora svoje najmilšie záľuby a znásobuje nimi celkový efekt táborového života. A deti to cítia a oceňujú.

Špendlík pre fantáziu
Na peknej webovskej stránke občianskeho združenia  www.preradost.sk (tiež výsledok profesionálnej záľuby jedného z  vedúcich) je okrem iných informácií aj herník. Kliknete na názov hry a  prečítate si jej popis a zmysel. Všetky dovedna vytvárajú priestor, v  ktorom si nájde každé dieťa príležitosť blysnúť sa tým, čím vyniká nad  ostatných, povzbudiť svoje krehké detské sebavedomie. Práve tomu  prikladá tím vedúcich veľkú dôležitosť a starostlivo stráži, aby aspoň  raz vynikli aj deti, ktoré bežne ničím nevynikajú. Skoro všetky hry z herníka sa vmestia aj do táborového programu a deti  ich so skutočným nasadením hrajú. Jedna z nich však vyniká nad ostatné  priestorom pre fantáziu a aktivitu. Volá sa Špendlík a rok čo rok prináša nové šokujúce prekvapenia: za obyčajný špendlík, ktorý dostane  každý táborník ako základ, má
priniesť do tábora čo najväčšiu vec. Deti  dokážu nahovoriť šoférov autobusov, šoférov veľkých nákladných aut,  naložených drevom, aby zabočili do tábora, dokonca raz nad táborom  krúžil aj vrtuľník! Bohvie ako, ale donesú dokonca potvrdenia s  pečiatkami, že za špendlík kúpili na jednu hodinu celú horu aj s táborom. Ako na hrdinu dodnes všetci vedúci spomínajú na malého Miška,  ktorý z dediny, vzdialenej asi 3 kilometre, hrdo pritlačil fúrik.  Požičala mu ho za ten maličký špendlík akási babka, keď jej vysvetlil  pravidlá hry. "A čo s tým fúrikom teraz?" pýtali sa Miška, keď ho už  všetci vynachválili. "Idem ho vrátiť," vyhlásilo dieťa, známe nechuťou  k dlhým túram a odšliapalo si to opäť k babke a späť.   

Malé veľké radosti
Miško bol jedným z detí, ktoré by rodičia nikdy  do tábora neposlali, pretože na to nemajú. Odbory sociálnych vecí na  obvodných a okresných úradoch evidujú stovky takýchto detí a ak nájdu  vhodné táborové prostredie - s tímom občianskeho združenia Pre radosť  spolupracujú už viac rokov - aspoň raz umožnia Miškovi a jemu podobným  zažiť prázdniny, na aké sa nezabúda. Občianske združenie malo  tento rok  šťastie na sponzorov - Slovenská humanitná rada tiež prispela na hračky  a športové potreby,
ktoré si deti ako ceny odnesú domov - a vďaka nim  zažilo táborovú atmosféru ďalších 40 detí zo sociálne slabších rodín.  Deťom veru nezáleží na tom, kto má aké oblečenie, ale vedúci vidia,  ktoré dieťa príde s jedným náhradným tričkom na dva týždne... Popri  hračkách teda niektorým prikúpili aj bielizeň.  "Deti sa vzájomne nehodnotia podľa bohatstva. Niektoré síce privezú  luxusné autá rodičov, ale v tábore ostanú medzi rovesníkmi len s tým,  čo sami dokážu - s vlastným dôvtipom, zručnosťou, s priateľskou alebo  menej priateľskou povahou. Za krátky čas sa tu naučia spolunažívať a  vychádzať s celkom cudzími ľudmi, bez ohľadu na svoje rodinné zázemie," uznanlivo hovorí Marta Šimonovičová, predsedníčka občianskeho združenia  Pre radosť. Uznaním sa v ich táboroch nešetrí. Nejde len o body alebo o  ceny za výhry v súťažiach. Čo povedať na veľkorysé gesto tretiaka,  ktorý sa v prospech iného, menšieho, vzdá výhodnej postele pri okne,  alebo mu ponúkne časť svojej garderóby? V takých chvíľach sa malý stáva  veľkým a jeho vnútorná krása je tým pravým zadosťučinením, pravým  dôvodom k radosti.Mesačník Hlas Nového mesta, 10/2002, autor: Stanislava Prokešov

Keď tábor baví deti i vedúcich

Scénka z ulice: dievčina pustí maminu ruku, rozbehne sa v ústrety  mladej žene a ovisne jej na krku. Pri radostnom kriku a stískaní sa  šokovaná mamina dovtípi, že to bola tá super vedúca zo super letného  tábora, o ktorom jej dcéra už druhý týždeň neprestajne rapoce.

Dojímajú tieto septembrové stretnutia detí so svojimi obľúbenými  vedúcimi, pretože sú najlepším dôkazom o tom, ako sa v tábore deti  mali, aké puto si dokázali s mladými dospelákmi vytvoriť, akú radosť im nové vzťahy priniesli. Detí je na stovky, vedúci sa rátajú na desiatky, ale tábor s príznačným  názvom Pre radosť je len jeden. Organizuje ho už deväť rokov to isté  občianske združenie, tá ista skupina mládežníkov, s tým istým radostným  nasadením. A treba dodať, že skoro to isté sa dá povedať aj o deťoch:  ak čo len raz zažili iskrivú atmosféru tábora Pre radosť, určite si ju  najmenej raz zopakovali (alebo chceli zopakovať). Mnohým deťom v našom  obvode je tábor Pre radosť tiež dôverne známy. V tomto roku v ňom odbor  sociálnych vecí Miestneho úradu Bratislava Nové Mesto umožnil rekreáciu  aj 37 deťom zo sociálne slabších rodín.
Čím sa tábory Pre radosť líšia od iných, čím dokážu deti tak nadchnúť?  "Sami sme boli deťmi v tábore, neskôr praktikantmi a pochopili sme, že  deti sa v tábore nesmú nudiť. V tom je celé naše know how," usmieva sa  jedna z najstarších táborníčok (pozor, v skutočnosti má len niečo cez  25!) a predsedníčka Občianskeho združenia Pre radosť Marta Šimonovičová. 


Nie je také jednoduché nenudiť sa. Marta a jej kamaráti viac ako pol  roka pripravovali táborový program, všetky hry si do detailov  premysleli priamo v Podskalí, v teréne, ktorý si pre tento rok vybrali.  Všetko im podávalo ruky, krásny areál tábora uzavretý skalnatým Spiacim  drakom, potok, ktorý im pomedzi chatky veselo štebotal, jaskyňa pod  kopcom, a najmä množstvo športovísk, kde sa dalo šantiť do odpadnutia  (jasné, že potom nikto ani raz neodpadol ani od hladu, ani od únavy,  iba ak od smiechu, aj to len do trávy medzi chichotajúce sa kamarátky).  Ale - a tu je tá podstata dobrého tábora - čo aké krásne prostredie by  deti obklopovalo, bez dobrej réžie, bez dobrých vedúcich,  bez vtipných  a nápaditých hier by sa v ňom unudili.


Potok? No a? Ale keď v ňom mohol Adam s kamarátmi postaviť vojenskú  základňu s raketovými silami a tankodromom, len s použitím piesku,  kameňov a drievok, to už bola iná romantika! A potom ho, strapatého,  mokrého a umazaného všetci s napätím počúvali, keď rozprával vlastný  príbeh o svojom stavenisku. Malé baby v súťaži o najkrajšie prírodné  mestečko či bunker posplietali halúzky okolo stromu a postavili  prabunker (malá Barborka s prezývkou GoGo v ňom znázorňovala činnosť  pračloveka), a tie väčšie, romantičky, do vodného zámku posadili  dokonca živú žabu ako zakliateho princa.

Chcete vedieť, aký príbeh si o žabe vymysleli? Otvorte si webovskú  stránku www.preradost.sk a preklikajte sa až do táborových novín  Radostník. Tento neobyčajný táborový denník - pre deti vytlačený a pre  rodičov zavesený na internete - verne zachytával takmer všetko, čo sa  počas dňa v tábore udialo. Podľa pršiplášťov na fotkách rodičia vedeli,  či pršalo, podľa vtipných detských replík mohli odhadovať náladu.  Niektorí sa spolu s deťmi tešili na tanečný maratón, alebo tŕpli, akú  nevestu si ich syn na táborovej svadbe vyberie, alebo závideli deťom  bláznivú akvaparty, keď v tábore neostala ani jedna hlava suchá...  Samozrejme, vrátane hláv vedúcich, ktoré boli úplne najmokrejšie.


"Vtedy to deti najviac baví, keď to baví aj vedúcich. Keď sa spolu vybláznia, aj keď spolu riešia drobné denné spory. Keď sa s nami, dospelými, na chvíľu zblížia ako s kamarátmi. Možno im doma v bežnom živote na také chvíľky ani čas neostane. O to hlbšie ich v tábore preciťujú a zapamätajú si ich navždy," dodáva Marta.

Na internete si možno nájsť o tábore všetko. Aj celú históriu občianskeho združenia, aj aktuálnu táborovú hymnu... Aj všetky fotky s  tváričkami, ktoré majú najsilnejšiu výpovednú hodnotu. O tom, aká je radosť v živote dôležitá.

 

do pozornosti:

TÁBORY - vyše 300 táborov - rôzne cestovné kancelárie...

OZ Kolečko - všetko pre bajkovanie

Catering agentúra - atrakcie

Internetová galéria s háčkovaným umením, insitnými kolážami, zaujímavými fotografiami.

Rekreačné zariadenie - Duchonkaland

Kvalitné písacie potreby, umelecké potreby a perá Faber-Castell. Vyberte si svoje nové pero online na stránke Hargita.sk – kancelárske potreby, pero sk, technické kreslenie, písacie potreby pre deti.

 

Pre radosť - letný tábor - škola v prírode.

Letný tábor

PageRank ikona zdarma
TOPlist Seo servis

Pre rodičov

  • Potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti >>
  • Prehlásenie o zdravotnom stave dieťaťa >>
  • Odporúčané veci na zbalenie >>
Copyright © 2020 Pre radosť - detský letný tábor - škola v prírode.. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je bezplatný softvér uvoľnený pod licenciou GNU/GPL.

Letný tábor Pre radosť